ثبت شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت

ثبت شرکت سهامی خاص ( Privately joint stock company )

شرکت های سهامی خاص یکی از رایج ترین شرکت هایی است که در ایران به ثبت میرسد و از نظر ساختار شبیه به شرکت با مسئولیت محدود میباشد .

شرکت های سهامی خاص به شرکت هایی گفنه می شود که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و  تمام سرمایه شرکت در موقع تاسیس توسط موسسین تامین گردیده است .

نکته : هر یک از سهامداران به اندازه درصد سهام خودش تعهد پرداخت بدهی دارد .

برای ثبت شرکت های سهامی خاص به حداقل ۳ نفر سهام دار  و ۲ نفر بازرس  نیاز است .

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی خاص ۱۰۰۰۰۰۰ ( یک میلیون ریال ) میباشد و هیچگونه ممنوعیت قانونی برای میزان سرمایه شرکت وجود ندارد و سرمایه میتواند همان حداقل قانونی باشد و سرمایه شرکت به سهام مساوی تقسیم می گردد  . سرمایه ی ثبتی برای اخذ وام یا تسهیلات بانکی ، اخذ نمایندگی دیگر شرکت ها ، انعقاد قرارداد با شرکت های دولتی و یا خصوصی و … میتواند حائز اهمیت باشد .

برای ثبت این نوع شرکت باید در زمان تاسیس ۳۵ درصد سرمایه ثبتی شرکت را در حساب بانکی که به نام شرکت در شرف تاسیس باز شده است واریز نمایند و در مدتی که شرکت به ثبت میرسد نمیتوان این پول را از حساب برداشت کرد .

  • شرایط شرکا یا سهامداران برای ثبت شرکت سهامی خاص :

۱ – حداقل افراد برای ثبت شرکت سهامی خاص پنج نفر است و حداکثری برای آن تعیین نشده است .

۲ – هیئت مدیره در شرکت های سهامی خاص حتما از بین سهامداران باید انتخاب شوند .

۳ – مدت تصدی هیئت مدیره حداکثر دو سال و بازرسین یک سال میباشد و تمدید دوباره ی آنها بلامانع است .

۴ – هیئت مدیره یا مدیران قابل عزل میباشند .

۵ – یک شخص حقوقی را میتوان به مدیریت شرکت انتخاب نمود که در این صورت این شخص حقوقی باید یک نفر را به نمایندگی دائمی خود جهت انجام وظایف مدیریت معرفی نماید .

۶ – در صورتی که یک یا چند نفر از اعضای شرکت فوت کنند یا استعفا دهند یا سلب شرایط شوند اعضای علی البدل جای آنان را خواهند گرفت و در صورتی که عضو علی البدل مشخص نشده باشد و تعداد کافی برای پر کردن محل های خالی نباشد مجمع عمومی عادی جهت تکمیل اعضا باید تشکیل شود .

۷ – سمت مدیرعامل مباشرتی است بنابراین مدیرعامل حق ندارد وظایف خود را از طریق نماینده (وکیل) انجام دهد .

 

۱ – کپی شناسنامه و کارت ملی برابر با اصل شده ی همه ی شرکا و اعضای هیئت مدیره

۲ – گواهی عدم سوء پیشینه برای همه ی اعضای هیئت مدیره (لازم به ذکر است که طبق مصوبه جدید گواهی های عدم سوء پیشینه تنها یک ماه دارای اعتبار میباشند و بعد از اون تاریخ دیگر قابل استفاده نمیباشند) .

 

خدمات ثبت شرکت و ثبت برند باما