ثبت برند ، ثبت علامت تجاری

ثبت برند ، ثبت علامت تجاری

با کمترین هزینه برند فارسی و لاتین خود را ثبت کنید

ثبت برند

ثبت برند یا همان علامت تجاری به هر گونه اسم ، علامت ( لوگو ) ، نشان یا هر نشان و علامتی میگویند که محصولات یا خدمات یا شخص حقیقی یا حقوقی را از سایرین مجزا میکند .

ثبت برند و علامت تجاری باعث شناخته شدن محصولات و خدمات یک شرکت به نام آن شرکت می‌شود.  همچنین یکی از اساسی ترین پارامترهای بازاریابی ، تبلیغات و موفقیت در هر سازمان ، شرکت و یا مجموعه ای برند یا همان علامت تجاری آن مجموعه می باشد . برند معرفی کننده تمام زوایای یک مجموعه می باشد . علامت تجاری یا همان برند معرفی کننده کالاها ، خدمات و اهداف شرکت است. نخستین گام در برند سازی ، ثبت برند است که در این زمان موسسه ثبت شرکت (ثبت باما) با بکارگیری وکلای ثبتی کار آزموده و متخصص شما را در ثبت برندتان کمک می کند .

ثبت برند و علامت تجاری باعث شناخته شدن محصولات و خدمات یک شرکت شده جلوی سودجوبانی را که قصد دارند با محصولات شما فعالیت کنند را میگیرد . امروزه برند یک شرکت براساس اعتبار و مقبول بودنش میان مشتریان دارای ارزش است و جزء دارایی‌های ناملموس یک شرکت محسوب می‌شود. با ثبت علامت تجاری باعث بالا رفتن ارزش شرکت خود خواهید شد. اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند به نام خود علامت تجاری ثبت کنند و با تسلیم اظهارنامه و مدارک موردنیاز که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت فرایند اداری ثبت را طی نمایند. برای شروع مراحل ثبت علامت تجاری (برند) بهتر است ابتدا با تعریف برند آشنا شویم.

برند چیست

برند ، علامت تجاری یا نام تجاری (برند) اصطلاح حقوقی بکار رفته برای یک نام ، اصطلاح ، علامت ، نشان یا طرح یا ترکیبی از این هاست که برای شناسایی کالاها یا خدمات فروشنده یا گروهی از فروشندگان و متمایز کردن این کالاها یا خدمات رقبا به کار می رود

طبق ماده ۳۰ قانون علامت ‌، علامت جمعي و نام تجاري عبارتند از :

 • علامت يعني هر نشان قابل رؤيتي كه بتواند كالاها يا خدمات اشخاص حقيقي يا حقوقي را از هم متمايز سازد
 • علامت جمعي يعني هر نشان قابل رؤيتي كه باعنوان علامت جمعي در اظهارنامه ثبت معرفي شود و بتواند مبدأ و يا هرگونه خصوصيات ديگر مانند كيفيت كالا ياخدمات اشخاص حقيقي و حقوقي را كه از اين نشان تحت نظارت مالك علامت ثبت شده جمعي استفاده مي‌كنند متمايز سازد
 • نام تجارتي يعني اسم يا عنواني كه معرف و مشخص‌كننده شخص حقيقي ياحقوقي باشد

علامت جمعی و نام تجاري عبارتند از:

علامت يعني هر نشان قابل رؤيتي كه بتواند كالاها يا خدمات اشخاص حقيقي يا حقوقي را از هم متمايز سازد.

علامت جمعي يعني هر نشان قابل رؤيتي كه باعنوان علامت جمعي در اظهارنامه ثبت معرفي شود و بتواند مبدأ و يا هرگونه خصوصيات ديگر مانند كيفيت كالا ياخدمات اشخاص حقيقي و حقوقي را كه از اين نشان تحت نظارت مالك علامت ثبت شده جمعي استفاده مي‌كنند متمايز سازد.

نام تجارتي يعني اسم يا عنواني كه معرف و مشخص‌كننده شخص حقيقي ياحقوقي باشد.

پس از ثبت علامت طبق قانون ثبت علائم تجاری شخص/شرکت حق انحصاری پیدا میکند، بموجب آن می‌توانید از عرضه کالاهای یکسان یا مشابه توسط اشخاص ثالث تحت علائم تجاری که عین یا به طریق گمراه کننده‌ای مشابه علامت تجاری شما هستند جلوگیری نماید.

یک علامت تجاری ثبت شده که در میان مشتریان از شهرت خوبی برخوردار است، می‌تواند به منظور دریافت منابع مالی یا وام از مؤسسات مالی استفاده شود.

مدت اعتبار قانونی برند ثبت شده

مدت اعتبار ثبت علامت ( ثبت برند ) ۱۰ سال از تاريخ تسليم اظهارنامه ثبت برند مي‌باشد . اين مدت با درخواست صاحب برند براي دوره‌هاي متوالي ده ساله با پرداخت هزينه تعیین شده از سوی سازمان ثبت شرکتها ، قابل تمديد است ‌. يك مهلت ارفاقي شش ماهه كه از پايان دوره شروع مي‌شود ، براي پرداخت هزينه تمديد ، با پرداخت جريمه تأخير، درنظر گرفته مي‌شود.

مزایای ثبت علائم تجاری

 • مصرف کنندگان می‌توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند
 • یکی از مهمترین ابزارهای تبلیغات و بازاریابی شرکت ها می باشد
 • منبع مستقیم درآمد از طریق حق امتیازها می‌باشند
 • جزء ضروری موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی هستند

مدارک ثبت برند

۱- تسلیم اظهارنامه علامت تنها از طریق فایل الکترونیکی امکان پذیر بوده و متقاضیان ثبت علامت می توانند از طریق این آدرس http://ip.ssaa.ir/BSigns/Steps.aspx  اظهار نامه خود را تسلیم اداره علامت نمایند.

۲- مدارك ثبت هويت متقاضي

 • اشخاص حقیقی: کپی شناسنامه و کپی کارت ملی
 • اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء

۳- مدارك نماينده قانونی: درصورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی (وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و …) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد.

۴- ۱۰ نمونه گرافیکی یا کپی یا تصویر از علامت درخواستی حداکثر درابعاد ۱۰×۱۰ سانتی متر

۵- درصورت سه بعدی بودن بودن علامت ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دوبعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و درمجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.

۶- ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط به عنوان مثال جواز اعلامیه تأسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی یا پروانه کسب و …

۷- استفاده از حق تقدم: درصورتی که متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج ازکشوراز مزایای حق تقدم (حداکثر۶ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف ۱۵روز از آن تاریخ تسلیم کنند.

۸- نسخه‌ای ازضوابط و شرایط استفاده ازعلامت جمعی و تاییدیه مقام صلاحیت‌دار

۹- رسيد مربوط به پرداخت هزينه های قانونی:

 • هزینه اظهارنامه اشخاص حقیقی مبلغ ۲۰۰ هزار ریال و برای اشخاص حقوقی ۴۰۰ هزار ریال است.
 • معادل ارزی کلیه هزینه ها و تعرفه ای ثبتی علامت بر مبنای فرانک سوئیس می بایست به شماره حساب ارزی ۲۱۰۳۳۱۰۰۰۰۰۴۲۱۰۳۳ نزد بانک ملی- شعبه برج آرمیتا به نام خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی واریزگردد.

مدارک ثبت اظهارنامه ثبت برند

اظهارنامه ثبت علامت تجاری باید حاوی نکات زیر باشد:

۱- اسم، شماره ملی، نشانی، کدپستی، تابعیت و سمت متقاضی و درصورتیکه متقاضی شخص حقوقی است ذکر نام، نوع فعالیت، اقامتگاه، محل و شماره ثبت، تابعیت، مرکز اصلی و عنداللزوم هرگونه شناسه دیگر آن الزامی است.

۲- اسم، شماره ملی، نشانی، کدپستی نماینده قانونی متقاضی درصورت وجود

۳- اسم، اقامتگاه و کدپستی شخص یا اشخاصی که صلاحیت دریافت ابلاغ ها در ایران را دارند درصورتیکه متقاضی مقیم ایران نباشد.

در بند ۳ درصورتیکه متقاضی مقیم ایران نباشد و بنابر حق تقدم مقرر در کنوانسیون پاریس درخواست ثبت علامت خود را ایران بنماید باید اسم، اقامتگاه و کدپستی شخص یا اشخاصی که صلاحیت دریافت ابلاغ ها را درایران دارند اعلام نمایند تا تصمیمات اداره در زمان مقتضی به آنها ابلاغ گردد و پرونده معطل نماند.

۴- تاریخ، محل و شماره اظهارنامه یا گواهی نامه علامت در خارج، درصورت درخواست حق تقدم.

هزینه ثبت برند 

ردیف

اقلام هزینه (ریال)

شخص حقیقی

شخص حقوقی

۱

حق ثبت اظهارنامه به ازاء يك طبقه

۲۰۰.۰۰۰

۴۰۰.۰۰۰

هر طبقه اضافي

۲۰.۰۰۰

۴۰.۰۰۰

۲

حق ثبت علامت به ازاء يك طبقه

۱.۲۰۰.۰۰۰

۲.۴۰۰.۰۰۰

حق ثبت هر طبقه اضافي

۱۰۰.۰۰۰

۲۰۰.۰۰۰

۳

حق ثبت تمديددوره‌هاي ده ساله

معادل حق ثبت علامت

۴

جريمه تأخير در تمديد ثبت

معادل نصف حق ثبت علامت

۵

هزينه استعلام براي انتقال، اجازه بهره‌برداري يا اعراض

۵۰.۰۰۰

۱۰۰.۰۰۰

۶

حق ثبت انتقال قراردادي و قهري به ازاء هر طبقه (با هر تعداد كالا و خدمات)

۱۰۰.۰۰۰

۲۰۰.۰۰۰

حق ثبت انتقال براي هر طبقه اضافي

۵۰.۰۰۰

۱۰۰.۰۰۰

۷

حق ثبت مجوز بهره‌برداري يا فسخ و خاتمه آن به ازاء يك طبقه (با هر تعداد كالا و خدمات)

۱۰۰.۰۰۰

۲۰۰.۰۰۰

حق ثبت اجازه بهره‌برداري يا فسخ و خاتمه آن به ازاي هر طبقه اضافي

۵۰.۰۰۰

۱۰۰.۰۰۰

۸

هزينه هربار اصلاح اظهارنامه و ضمائم آن

۵۰.۰۰۰

۱۰۰.۰۰۰

۹

حق ثبت انتقال اظهارنامه يا اجازه بهر‌ه‌برداري از آن

۵۰.۰۰۰

۱۰۰.۰۰۰

۱۰

حق ثبت تغييرات (غير از انتقال مالكيت و اجازه بهره‌برداري)

۵۰.۰۰۰

۱۰۰.۰۰۰

۱۱

هزینه صدورگواهی المثنی

۱۰۰.۰۰۰

۲۰۰.۰۰۰

۱۲

هزینه رونوشت مصدق

۵.۰۰۰

۱۰.۰۰۰

۱۳

هزينه اخذ تأييديه تسليم اظهارنامه يا صدورگواهي‌نامه

۱۵.۰۰۰

۳۰.۰۰۰

۱۴

هزينه رسيدگي به اعتراض به رد ثبت (کمسیون)

۵۰۰.۰۰۰

۷۵۰.۰۰۰

۱۵

هزينه رسيدگي به اعتراض به تقاضاي ثبت (کمسیون)

۱.۵۰۰.۰۰۰

۳.۰۰۰.۰۰۰

۱۶

وديعه تسليم دادخواست ابطال به دادگاه

۳.۰۰۰.۰۰۰

۴.۵۰۰.۰۰۰

۱۷

هزينه بررسي اظهارنامه ثبت بين‌المللي به عنوان اداره مبدأ

۲۰۰.۰۰۰

۴۰۰.۰۰۰

ثبت برند یا علامت تجاری

در واقع  ثبت برند همان چیری است که باعث تمایز بین محصولات یاخدمات مختلف میشود و این توانایی را به دیگران میدهد تا اجناس یا محصولات دلخواه خود را از سایرین تشخیص دهند و این مزیت را به صاحب برند میدهد تا از هرگونه سوء استفاده دیگر افراد جلوگیری کند و امتیاز اسم و لوگوی خود را برای خودش حفظ کند . ( لازم به ذکر است که این حقوق تنها زمانی به فرد تعلق میگیرد که با ثبت برند٬ برند خود را قانونی به ثبت رسانده باشد )

می توان بعد از گذشت مدتی از ثبت علامت تجاری (ثبت برند) اگر صاحب علامت احساس کرد که علامت خود تازگی و یا جلوه و زیبایی خود را از دست داده است آن را تغییر دهد خیلی از شرکت های بزرگ هم بعد از مدتی علامت تجاری خود را تغییر داده اند.

علامت تجاری (برند) از آنجایی که جزو اموال افراد محسوب میشوند قابل خرید و فروش هستند و با یک قرارداد نقل و انتقال میابند .

علائم تجاری در شرایطی قابل ثبت برند هستند که خود آن یا مشابهش به ثبت نرسیده باشد .

يكي ديگر از مصاديق حقوق مالي تجارتي كه جزو مايه تجارتي محسوب مي گردد و قابل نقل و انتقال و خريد و فروش است. در قانون تجارت مواد ۵۷۶ الي ۵۸۲ از باب چهاردهم به «اسم تجارتي» اختصاص يافته است.

براي اينكه نام تجارتي مورد حمايت قانوني قرار گيرد طبيعتاً مستلزم اين است كه نامهاي تجارتي به ترتيب در جايي ثبت برند شود تا ديگران نتوانند از آن سوء استفاده كنند.

به همين دليل در تمام كشورها مقرراتي براي ثبت برند و حمايت از نام تجارتي پيش بيني شده است.

ماده ۵۷۶ قانون تجارت ما نيز مقرر مي دارد: «ثبت برند یا نام تجارتي اختياري است مگر در مواردي كه وزارت عدليه ثبت آن را الزامي كند».

ثبت برند یا نام تجارتي بايد طوري كه به حقوق ديگران لطمه اي نزند و موجب فريب مشتريان و اشتباه يك كالا با كالاي ديگري، به علت تشابه اسمي نگردد. به همين دليل قانون شرايط و موانعي را به شرح زير براي ثبت نام تجارتي پيش بيني كرده است.

قانون و شرایط ثبت برند

استعمال علائم تجارتي و صنعتي سابقه نسبتاً طولاني دارد و مي توان گفت از هنگامي كه محصولات مشابه به بازار عرضه شده است صاحبان حرف و صنايع و تجار به منظور حفظ اصالت محصولات خود در صدد برآمده اند به وسيله مناسبي كالاي خود را به مشتري بشناسانند و مانع فريب مشتريان خود، در اثر ارائه كالاي مشابه ديگران گردند. از اين زمان تجار و صاحبان صنايع و حرف به فكر علائم تجاري افتاده اند و هر يك بر حسب زمان و مكان براي كالاي خود علامت خاصي را در نظر گرفته اند و مشتريان نيز با توجه به شناختي كه از محصول مورد نظر خود داشته‌اند با ديدن علامت مخصوص جنس مطلوب خود را جستجو و خريداري مي كرده اند.

طبق ماده ۱ قانون ثبت برند٬ علائم و اختراعات: «علامت تجارتي عبارت از هر قسم علامتي است اعم از نقش، تصوير، رقم، حرف، عبارت، مهر، لفاف و غير آن كه براي امتياز يا تشخيص محصول صنعتي، تجارتي يا فلاحتي اختيار مي شود ممكن است يك علامت تجارتي براي تشخيص امتياز محصول جماعتي از زارعين يا ارباب صنعت يا تجار و يا محصول يك شهر و يا يك ناحيه از مملكت اختيار شود».

اصولاً ثبت علائم تجارتي یا ثبت برند اختياري است، زيرا علائم موجب مي گردد كه صاحب علامت از حمايت قانون برخوردار گردد، بنابراين لزومي براي اجباري كردن آن از طرف مقنّن به نظر نمي‌رسد.

به موجب تبصره ماده ۱ قانون ثبت علائم تجارتي و اختراعات: «داشتن علامت تجارتي اختياري است مگر در مواردي كه دولت آن را الزامي قرار دهد»

ثبت برند یا علامت تجارتي به موجب اظهارنامه اي به عمل مي آيد كه در تهران به اداره ثبت شركت ها و در شهرستانها به اداره ثبت محل تسليم مي گردد.

در اظهارنامه، كه به صورت فرم مخصوصي تهيه شده است، مشخصات متقاضي و نوع علامت كه مربوط به چه كالايي است بايد ذكر شود.

اگر كسي نسبت به تقاضاي ثبت علائم ادعايي داشته باشد بايد طبق بند ۲ ماده ۹ قانون ثبت علائم اعتراض بدهد. اعتراض به ثبت علائم ممكن است در دو مرحله به عمل آيد.

 1. اعتراض قبل از ثبت برند
 2. اعتراض بعد از ثبت برند

مهلت اعتراض در بعضي موارد سه سال و در موارد ديگر به صورت نامحدود

فرم ثبت برند 

فرم ثبت برند

 

خدمات ثبت شرکت و ثبت برند باما

 • امتیاز این مطلب
5.0
درحال ارسال
امتیاز کاربر 0 (0 رای)