ثبت برند ، ثبت علامت تجاری

ثبت برند ، ثبت علامت تجاری

با کمترین هزینه برند فارسی و لاتین خود را ثبت کنید

ثبت برند

 

ثبت برند و علامت تجاری باعث شناخته شدن محصولات و خدمات یک شرکت به نام آن شرکت می‌شود.  همچنین یکی از اساسی ترین پارامترهای بازاریابی ، تبلیغات و موفقیت در هر سازمان ، شرکت و یا مجموعه ای برند یا همان علامت تجاری آن مجموعه می باشد . برند معرفی کننده تمام زوایای یک مجموعه می باشد . علامت تجاری یا همان برند معرفی کننده کالاها ، خدمات و اهداف شرکت است. نخستین گام در برند سازی ، ثبت برند است که در این زمان موسسه ثبت شرکت (ثبت باما) با بکارگیری وکلای ثبتی کار آزموده و متخصص شما را در ثبت برندتان کمک می کند .

ثبت برند و علامت تجاری جلوی سودجوبانی را که قصد دارند با محصولات شما فعالیت کنند را میگیرد . امروزه برند یک شرکت براساس اعتبار و مقبول بودنش میان مشتریان دارای ارزش است و جزء دارایی‌های ناملموس یک شرکت محسوب می‌شود. با ثبت علامت تجاری باعث بالا رفتن ارزش شرکت خود خواهید شد. اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند به نام خود علامت تجاری ثبت کنند و با تسلیم اظهارنامه و مدارک موردنیاز که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت فرایند اداری ثبت را طی نمایند. برای شروع مراحل ثبت علامت تجاری (برند) بهتر است ابتدا با تعریف برند آشنا شویم.

 

برند چیست ؟

برند ، علامت تجاری یا نام تجاری (برند) اصطلاح حقوقی بکار رفته برای یک نام ، اصطلاح ، علامت ، نشان یا طرح یا ترکیبی از این هاست که برای شناسایی کالاها یا خدمات فروشنده یا گروهی از فروشندگان و متمایز کردن این کالاها یا خدمات رقبا به کار می رود

علامت و نام تجاري عبارتند از:

علامت يعني هر نشان قابل رؤيتي كه بتواند كالاها يا خدمات اشخاص حقيقي يا حقوقي را از هم متمايز سازد.

نام تجارتي يعني اسم يا عنواني كه معرف و مشخص‌كننده شخص حقيقي ياحقوقي باشد.

پس از ثبت علامت طبق قانون ثبت علائم تجاری شخص/شرکت حق انحصاری پیدا میکند، بموجب آن می‌توانید از عرضه کالاهای یکسان یا مشابه توسط اشخاص ثالث تحت علائم تجاری که عین یا به طریق گمراه کننده‌ای مشابه علامت تجاری شما هستند جلوگیری نماید.

یک علامت تجاری ثبت شده که در میان مشتریان از شهرت خوبی برخوردار است، می‌تواند به منظور دریافت منابع مالی یا وام از مؤسسات مالی استفاده شود.

مدت اعتبار قانونی برند ثبت شده

مدت اعتبار ثبت علامت ( ثبت برند ) ۱۰ سال از تاريخ تسليم اظهارنامه ثبت برند مي‌باشد . اين مدت با درخواست صاحب برند براي دوره‌هاي متوالي ده ساله با پرداخت هزينه تعیین شده از سوی سازمان ثبت شرکتها ، قابل تمديد است ‌. يك مهلت ارفاقي شش ماهه كه از پايان دوره شروع مي‌شود ، براي پرداخت هزينه تمديد ، با پرداخت جريمه تأخير، درنظر گرفته مي‌شود.

مزایای ثبت علائم تجاری

 • مصرف کنندگان می‌توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند
 • یکی از مهمترین ابزارهای تبلیغات و بازاریابی شرکت ها می باشد
 • منبع مستقیم درآمد از طریق حق امتیازها می‌باشند
 • جزء ضروری موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی هستند

مدارک ثبت برند

مدارك ثبت هويت متقاضي

 • اشخاص حقیقی: کپی شناسنامه و کپی کارت ملی
 • اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء

 ۱۰ نمونه گرافیکی یا کپی یا تصویر از علامت درخواستی حداکثر درابعاد ۱۰×۱۰ سانتی متر

 درصورت سه بعدی بودن بودن علامت ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دوبعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و درمجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.

 ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط به عنوان مثال جواز اعلامیه تأسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی یا پروانه کسب و …

هزینه ثبت برند 

 •  دو مرحله آگهی : آگهی تقاضا و آگهی رسمی
 •  دو مرحله روزنامه : روزنامه تقاضا و روزنامه رسمی
 •  حق الوکاله وکیل
 •  حق الزحمه ی واحد ثبتی

این هزینه برای ثبت برند در تعداد طبقات مشخصی میباشد اگر تعداد کالا ها و طبقات مورد نظر برای ثبت بیشتر باشند هزینه ی ثبت برند نیز بیشتر خواهد بود زیرا فیشهای پرداختی ثبتی مبلغ بالاتری خواهند داشت

نکات ثبت برند یا علامت تجاری

می توان بعد از گذشت مدتی از ثبت علامت تجاری (ثبت برند) اگر صاحب علامت احساس کرد که علامت خود تازگی و یا جلوه و زیبایی خود را از دست داده است آن را تغییر دهد خیلی از شرکت های بزرگ هم بعد از مدتی علامت تجاری خود را تغییر داده اند.

علامت تجاری (برند) از آنجایی که جزو اموال افراد محسوب میشوند قابل خرید و فروش هستند و با یک قرارداد نقل و انتقال میابند .

علائم تجاری در شرایطی قابل ثبت هستند که خود آن یا مشابهش به ثبت نرسیده باشد .

براي اينكه نام تجارتي مورد حمايت قانوني قرار گيرد طبيعتاً مستلزم اين است كه نامهاي تجارتي به ترتيب در جايي ثبت شود تا ديگران نتوانند از آن سوء استفاده كنند.

ثبت برند یا نام تجارتي بايد طوري كه به حقوق ديگران لطمه اي نزند و موجب فريب مشتريان و اشتباه يك كالا با كالاي ديگري، به علت تشابه اسمي نگردد. به همين دليل قانون شرايط و موانعي را به شرح زير براي ثبت نام تجارتي پيش بيني كرده است.

قانون و شرایط ثبت برند

اصولاً ثبت علائم تجارتي یا ثبت برند اختياري است، زيرا علائم موجب مي گردد كه صاحب علامت از حمايت قانون برخوردار گردد، بنابراين لزومي براي اجباري كردن آن از طرف مقنّن به نظر نمي‌رسد.

ثبت برند یا علامت تجارتي به موجب اظهارنامه اي به عمل مي آيد كه در تهران به اداره ثبت شركت ها و در شهرستانها به اداره ثبت محل تسليم مي گردد.

در اظهارنامه، كه به صورت فرم مخصوصي تهيه شده است، مشخصات متقاضي و نوع علامت كه مربوط به چه كالايي است بايد ذكر شود.

اگر كسي نسبت به تقاضاي ثبت علائم ادعايي داشته باشد بايد طبق بند ۲ ماده ۹ قانون ثبت علائم اعتراض بدهد. اعتراض به ثبت علائم ممكن است در دو مرحله به عمل آيد.

 1. اعتراض قبل از ثبت برند
 2. اعتراض بعد از ثبت برند

مهلت اعتراض در بعضي موارد سه سال و در موارد ديگر به صورت نامحدود

فرم ثبت برند 

فرم ثبت برند

 

خدمات ثبت شرکت و ثبت برند باما